Amerzone (PC) DIGITAL
Digital

Aktivace: SteamSteamŠtítky: Logické
Typ hry: Hra pro jednoho hráče
Jazyk: AngličtinaAngličtina
Kód produktu: 7196170
209
Nákupem získáte 2 kredity
Lze objednat max. 2 ks na zákazníka.
 • From the creator of the Syberia series, experience Benoit Sokal's first adventure game masterpiece.
  In 1932, Alexandre Valembois was a young explorer who, with his native friend Antonio Álvarez, wanted to make a name for himself by exploring the mysterious Amerzone region. Befriended by the natives of the region, he witnessed a strange ritual involving a giant egg of the famed white birds. Wanting to prove that the white birds existed, Alexandre betrayed the natives' trust and stole the mysterious egg. Alas, upon his returning to France, nobody believed Alexandre or his journals about the Amerzone.
  Sixty years have passed, and the world has changed. World War II has come and gone, the Amerzone remains unexplored and closed off to outsiders by its despotic leader, Antonio Álvarez. Monsieur Alexandre Valembois is an old man at the end of his life, living alone in a lighthouse and wishing to fix his mistake. This is when, a young reporter pays a visit to the old Alexandre Valembois regarding his adventures...
  Can you unravel the mystery of the white birds?

 • Přidejte komentář

  Pravidla komentářů

  Dotazy k objednávkám pište na email xzone@xzone.cz, kde vám můžeme odpovědět rychleji :)

  Děkujeme, že s ostatními hráči diskutujete slušně. Vulgární a nevhodné komentáře (např. odkazy na jiné eshopy, příspěvky mimo téma dané hry) jsou automaticky mazány.

  Komentáře (0)

 • Recenze (0)

  Koupili jste si Amerzone (PC) DIGITAL? Pomozte ostatním ve výběru a dejte vědět, jak se vám líbí!